Ride4Less

Wynajem długoterminowy auta – na czym polega i czy się opłaca?

Jeśli tutaj trafiłeś, z pewnością szukasz odpowiedzi na pytanie, czy wynajem długoterminowy samochodu się opłaca. Rosnąca popularność tej usługi, a także pozytywne opinie korzystających z niej znajomych, sprawiły, że sam zacząłeś się nad nim zastanawiać? Nic dziwnego! Rzeczywiście opcja ta cieszy się coraz większym zainteresowaniem, więc musi być w niej coś mocno przekonującego. Na czym więc polega wynajem długoterminowy auta? Czy naprawdę to się opłaca? A przede wszystkim – czy jest to opcja dla Ciebie? W tym artykule udzielimy odpowiedzi na te nurtujące pytania i rozwiejemy Twoje wątpliwości.


wynajem długoterminowy samochodów

Czym jest wynajem długoterminowy?

Na czym polega wynajem długoterminowy samochodu? Jest to forma czasowego najmu pojazdu, w trakcie którego właścicielem auta pozostaje firma wynajmująca. Na świecie usługa ta nazywana bywa również car fleet management, czy full service leasing. Kierowca opłaca miesięczną ratę za użytkowanie samochodu i płaci tylko za realną utratę wartości pojazdu. Różne pakiety zawierają większą lub mniejszą liczbę usług, które są wliczone w opłaty. Miesięczna rata zawiera w sobie opłatę za użytkowanie samochodu lub może być poszerzona o serwis techniczny, zakup i wymianę opon oraz pełen pakiet ubezpieczenia wraz z Assistance. Na koniec umowy wynajmujący ma możliwość przedłużenia umowy, wykupienia auta lub oddania go firmie wynajmującej. Wynajem długoterminowy nie wymaga również wpłacania wkładu własnego.

Wynajem a leasing

Czytając powyższe wyjaśnienie, przyszło Ci pewnie do głowy pytanie, czym się różni leasing od wynajmu długoterminowego? Od strony podatkowej wynajem długoterminowy traktowany jest jak leasing. W rzeczywistości jednak usługi te mają kilka różnic:

  • najem długoterminowy nie wymaga wkładu własnego, a leasing często tak;
  • leasing zawiera na ogół samą opłatę operacyjną, rozumianą jako ratę za auto, a wynajem długoterminowy jest połączony z dodatkowymi usługami jak serwis, wymiana opon, ubezpieczenie, czy karty paliwowe;
  • cena auta na koniec umowy leasingu jest bardzo niska i wynosi kilka procent jego wartości; w przypadku wynajmu długoterminowego będzie to wartość rynkowa pojazdu;
  • miesięczna opłata przy wynajmie jest niższa niż w leasingu, gdyż spłacana jest realna utrata wartości auta, a nie cały kapitał, jak ma to miejsce w leasingu.

Co więc wybrać, wynajem długoterminowy czy leasing? Wszystko zależy od Twoich preferencji. Najem pozwala na korzystanie z aut z wyższych klas przy stosunkowo niedużych miesięcznych opłatach. Leasing natomiast daje możliwość wykupu samochodu po zakończonej umowy. Jednocześnie warto pamiętać, że w leasingu trzeba spłacić 100% wartości auta + odsetki, więc miesięczne raty są dużo wyższe. Dodatkowo należy do tego doliczyć koszty serwisowania i ubezpieczenia na własną rękę oraz ewentualne ryzyko spadku wartości samochodu, np. w przypadku kolizji drogowej. Jeśli jednak nie zależy Ci na posiadaniu auta na własność, najem będzie zdecydowanie korzystniejszą opcją. Najem długoterminowy a leasing? Znasz już ich różnice, więc decyzja, co wybrać należy do Ciebie.

Zalety wynajmu długoterminowego

Leasing a wynajem długoterminowy – różnice pokazują, dla kogo skierowane są dane oferty. Każda z nich ma swoje korzyści, które przekonają klientów. Do głównych zalet wynajmu długoterminowego należą:

  • niskie miesięczne opłaty,
  • zapewnione dodatkowe usługi i opieka nad autem przez wyspecjalizowaną firmę,
  • możliwość korzystania z wysokiej klasy auta przy niskiej miesięcznej racie,
  • brak wkładu własnego,
  • możliwość wykupienia auta po zakończonej umowie,
  • możliwość wrzucenia comiesięcznych opłat w koszty uzyskania przychodu.

Wynajem długoterminowy – dla kogo jest polecany?

Z pewnością wiesz już, co będzie dla Ciebie lepsze – leasing czy wynajem długoterminowy. Dla kogo jednak polecana jest usługa najmu? Wynajem długoterminowy opłaca się zarówno dla nowych firm, obecnych przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych. Korzyści płynące z tej usługi sprawiają, że sprawdzi się ona dla wszystkich. Zapewnia bowiem możliwość użytkowania świetnego auta, bez konieczności dużego jednorazowego nakładu pieniężnego. Pozwala także na cieszenie się nim bez zmartwienia o serwis techniczny, ubezpieczenie, czy likwidację szkód.

Wynajem dla nowych firm – podnieś swój prestiż!

Wynajem długoterminowy samochodu to opcja szczególnie opłacalna dla nowych firm. Daje ona szansę na wyposażenie przedsiębiorstwa w potrzebne pojazdy bez inwestowania dużych środków pieniężnych. Ponadto możliwość wrzucenia opłat w koszty uzyskania przychodu sprawia, że jest to optymalne podatkowo. Wysokiej klasy auta z pewnością podniosą prestiż nowej firmy, korzystnie wpłyną na jej wizerunek oraz podniosą Twój komfort życia.

Czy wynajem długoterminowy samochodu się opłaca?

Odpowiedź na to pytanie jest oczywista – jak najbardziej! To opcja, która przyniesie Ci wiele korzyści. Obecnie posiadanie auta na własność wiąże się z licznymi obowiązkami. Ponadto szybko zużywające się pojazdy, stale tracą na wartości, co ostatecznie prowadzi do ponoszenia coraz większych kosztów w zakresie serwisowania i ubezpieczenia. Ponadto nie bierzesz na siebie ryzyka wartości auta po zakończeniu umowy. Ewentualny problem w sprzedaży samochodu jest po stronie wynajmującego –o ile zdecydujesz się zwrócić samochód. Wynajem długoterminowy samochodu da Ci możliwość prowadzenia wymarzonego auta bez konieczności inwestycji w niego. To forma abonamentu – podobna do tego za telefon czy telewizję. Patrząc z tej perspektywy z pewnością zauważysz, że obecnie samochód nie jest opłacalną inwestycją, a wynajem długoterminowy zapewni Ci możliwość korzystania z niego bez zmartwień. Sprawdź ofertę, którą przygotowaliśmy dla Ciebie. Ride4less oferuje bogaty wybór aut na wynajem długoterminowy, w szczególności marek Premium!

ul.Smolna 4
00-375 Warszawa
Polska

Śledź nas na