Blog

Jakie auto wybrać do firmy?

Jakie auto jest najlepsze do firmy? To pytanie zadaje sobie każdy przedsiębiorca, który staje przed koniecznością posiadania firmowego pojazdu. Odpowiedzi mogą być różne w zależności od jego potrzeb i możliwości finansowych. Wybierający musi wziąć pod uwagę zarówno rodzaj czy markę samochodu, jak i sposób jego finansowania. W artykule podpowiemy, na co zwracać uwagę biorąc auto do firmy.


Jakie czynniki brać pod uwagę wybierając auto do firmy?

Wybierając samochód na firmę, trzeba wziąć pod uwagę, ile kilometrów miesięcznie ma pokonywać. Jeżeli dużo to najważniejszą kwestią powinny być jego koszty eksploatacji, wyposażenie oraz poziom bezpieczeństwa, który zapewnia. Wtedy jazda nim przez wiele godzin i pokonywanie dużej ilości kilometrów będą przyjemne i komfortowe.

W małych przedsiębiorstwach auto na firmę w praktyce po godzinach często pełni też funkcję pojazdu rodzinnego. Wtedy pod uwagę trzeba wziąć jego funkcjonalność. Rozmiary auta powinny być na tyle duże, żeby spokojnie pojechać na rodzinne wakacje, a jednocześnie pozwalać na bezproblemową eksploatację w mieście.

Wreszcie nie bez znaczenia jest też reprezentacyjna funkcja, jaką ma samochód w firmie, dlatego warto pomyśleć o samochodzie marki premium. Dobrym wyborem w tym zakresie mogą być wygodne, funkcjonalne, wysokiej jakości marki jak Volvo, BMW czy Mercedes.

Jaki wybrać sposób finansowania auta do firmy?

Decydując się na samochód na firmę, trzeba określić budżet, jakim się dysponuje oraz sposób finansowania. Mało które przedsiębiorstwo decyduje się na zakup za gotówkę. Po pierwsze wiąże się to z zamrożeniem przeznaczonego na auto kapitału, a po drugie jest nieopłacalne ze względów podatkowych. Najlepszym rozwiązaniem jest finansowanie zewnętrzne, które zwiększa budżet firmy i daje dostęp do większej ilości samochodów. Mowa o leasingu i wynajmie długoterminowym.

Alternatywą jest też kredyt na samochód w działalności gospodarczej, który wymaga spłaty z odsetkami i obniża zdolność kredytową. Dużo bardziej opłaca się wypożyczenie długoterminowe auta, czyli auto na abonament, które podobnie jak leasing wiąże się z możliwością optymalizacji podatkowej oraz zawiera wiele usług dodatkowych typu serwis, ubezpieczenie, auta zastępcze.

Dlaczego samochód w leasing na firmę się opłaca?

Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest samochód w leasing na firmę, forma dostępna dla wszystkich przedsiębiorców, łącznie firmami jednoosobowymi. Przede wszystkim daje optymalizację podatkową, poprzez opcję wrzucenia miesięcznych rat w koszty i obniżenie podstawy opodatkowania. Posiadanie auta w leasing na firmę nie obniża jej zdolności kredytowej, a tym samym nie blokuje planowanych inwestycji. Leasing samochodowy nie wymaga tylu formalności, co kredyt i jego uzyskanie zajmuje zwykle kilka dni.

Ponadto leasing auta na firmę daje duży wybór finansowanych pojazdów, a także usług dodatkowych dzięki którym mamy wszystko co związane z użytkowaniem auta w jednej racie. Nie bez znaczenia jest też możliwość negocjacji części opłat z firmami leasingowymi.

Podsumowanie

Stając przed wyborem, jakie auto wziąć do firmy oprócz walorów wizualnych i użytkowych, trzeba wziąć pod uwagę kwestie finansowania. Zakup za gotówkę i kredyt to opcje nieopłacalne ze względów podatkowych i finansowych – duże koszty. Najlepszą opcją jest samochód w leasing na firmę, dzięki któremu w zaledwie kilka dni można jeździć nowym autem. Wart rozważenia jest też wynajem długoterminowy.

Polecane posty