Blog

Ile kosztuje wynajem samochodu długoterminowy?

Koszt wynajmu długoterminowego samochodu to najczęściej brany pod uwagę czynnik, przez osoby zastanawiające się nad tym rozwiązaniem. Przed podjęciem decyzji o wypożyczeniu auta z pewnością warto poznać wysokość opłat. Rosnąca popularność tej opcji pokazuje jednak, że połączenie wielu płynących z niej korzyści sprawia, że jest warta swojej ceny. Ile kosztuje wynajem długoterminowy samochodu? Co powinieneś wiedzieć przed zdecydowaniem się na to rozwiązanie? I dlaczego ta forma finansowania auta ma coraz więcej zwolenników? Poznaj nasze odpowiedzi i rozwiej swoje wątpliwości o długoterminowym wynajmie auta!

Ile kosztuje wynajem długoterminowy samochodu?

Wynajem długoterminowy swoją popularność zawdzięcza między innymi stosunkowo niskim miesięcznym opłatom. W porównaniu do leasingu wynoszą one znacznie mniej. Dlaczego? Wynajem samochodu długoterminowy, w odróżnieniu od leasingu, nie zakłada spłaty całej wartości pojazdu. W tym przypadku płaci się jedynie za realną utratę wartości auta oraz koszty eksploatacji. Ile kosztuje wynajem długoterminowy auta? Wiele zależy od wybranego modelu, przejechanych miesięcznie kilometrów, czy sposobu eksploatacji. W skład miesięcznej opłaty wchodzi więc:

 • opłata z tytułu utraty wartości auta – w uproszczeniu wylicza ją się, odejmując od obecnej ceny samochodu, szacowaną wartość, którą będzie on miał na koniec umowy przy założonym przez klienta przebiegu kilometrów; powstałą różnicę plus koszty finansowania,  w ratach spłacasz już Ty;
 • ubezpieczenie na cały okres trwania umowy wraz z Assistance;
 • usługi serwisowe w postaci przeglądów, napraw pogwarancyjnych jak i wymiany opon.

W leasingu koszty serwisu, ubezpieczenia , opon musisz doliczyć dodatkowo do raty. Tym samym wynajem długoterminowy auta jest więc znacznie tańszy niż leasing i nie nakłada na Ciebie konieczności wykupu samochodu, co coraz częściej bywa problematyczne. Jakie jeszcze korzyści ma to rozwiązanie?

Dlaczego warto rozważyć wynajem długoterminowy?

Jeśli wiesz już, ile kosztuje wypożyczenie samochodu na długi okres i co wchodzi w te koszty, z pewnością zastanawiasz się, czy jest to opcja dla Ciebie. Zwolennicy tego rozwiązania przedstawiają wiele jego zalet, z którymi trudno się nie zgodzić. Wśród nich warto wymienić:

 • komfort użytkowania – brak zmartwień o utratę wartości auta, czy ewentualne problemy z jego późniejszą odsprzedażą;
 • brak konieczności inwestycji środków własnych – comiesięczne opłaty nie wymagają jednorazowej inwestycji na początku umowy, w postaci opłaty wstępnej, jak to ma często miejsce w leasingu;
 • wybór modelu – wynajem długoterminowy aut pozwala na jeżdżenie wymarzonym modelem, w racie niższej niż w leasingu;
 • niskie miesięczne opłaty uwzględniające wszystkie koszty związane z eksploatacją auta poza paliwem;
 • korzyści podatkowe płynące z finansowania auta w tej formule, o ile posiadasz działalność gospodarczą czy spółkę prawa handlowego;
 • to usługa dostępna również dla osób fizycznych.

Jak więc widzisz, wynajem długoterminowy samochodów niesie korzyści zarówno dla osób fizycznych, jak i przedsiębiorców!

Na co zwrócić uwagę, wypożyczając długoterminowo samochód?

Decydując się na wynajem aut długoterminowy, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Przede wszystkim należy zacząć od wyboru firmy wynajmującej. Zdecyduj się na sprawdzonego operatora wynajmującego z dobrą renomą i doświadczeniem, co z pewnością pozwoli Ci uniknąć wielu problemów. Przy ostatecznej decyzji, dokładnie przeczytaj umowę. Sprawdź, jak firma wynajmująca rozlicza ewentualne uszkodzenia auta bądź jego utratę. Istotny jest również limit kilometrów. Jeśli jest on określony w umowie, a wiesz, że się w nim nie zmieścisz, warto od razu to zgłosić i rozważyć rekalkulację kontraktu. Koszt wynajmu samochodu może później wzrosnąć z powodu przekroczonego przebiegu.

Co musisz wiedzieć, zanim wypożyczysz długoterminowo auto?

Wiesz już, ile kosztuje wypożyczenie auta. Co jeszcze musisz wiedzieć oprócz ceny wynajmu długoterminowego samochodu? Kilka istotnych informacji to między innymi:

 • zakończenie umowy – możesz wówczas zdecydować się na oddanie auta do firmy wynajmującej, przedłużenie umowy lub wykup użytkowanego pojazdu za jego cenę rynkową;
 • najem długoterminowy auta nie wymaga wkładu własnego;
 • do wyboru masz różne modele i klasy samochodów; niektóre wypożyczalnie mają oferty wynajmu samochodów nawet z segmentu premium;
 • wynajem długoterminowy obejmuje na ogół nowe samochody z pełną gwarancją.

Oprócz ceny wynajmu samochodu i sprawdzenia umowy są to najistotniejsze informacje, o których warto pamiętać, decydując się na długoterminowe wypożyczenie.

Czas trwania umowy podczas wynajmu długoterminowego samochodu

Wynajem samochodu długoterminowy obejmuje okres od trzech miesięcy do nawet 5 lat. W zależności od wybranego przedziału, zmieniać się będzie również i miesięczny koszt wynajmu samochodu. Uzależniony on jest od realnej utraty wartości danego modelu auta i limitu kilometrów. Najbardziej optymalny kosztowo jest wynajem auta w okresie 3 i 4 letnim. W finansowaniu na 5 lat wartość rynkowa pojazdu potrafi drastycznie spaść, a koszty serwisowania wzrosnąć, co wpływa na wzrost raty. O czym warto pamiętać, cena wynajmu samochodu ustalana jest przy podpisywaniu umowy i pozostaje niezmienna przez cały okres jej trwania. Kiedy więc podzielisz koszt wynajmu samochodu jako cenę za dobę, przekonasz się, że jest to naprawdę opłacalne!

Na co zwrócić uwagę, oddając samochód?

Zwrot auta to dość złożony proces, do którego warto się przygotować. Bardzo ważne jest, aby zwrócić pojazd w stanie normalnego zużycia. Wszelkie uszkodzenia wynikające z niedbałości o auto, typu zalana czy przypalona tapicerka lub uszkodzenia karoserii np. zarysowania o słupek, to podstawa do naliczenia opłat dodatkowych. Nikt nie oczekuje, że auto wróci jak nowe z salonu, ale należy o  nie dbać jak o własne. Auto przed zwrotem należy dokładnie umyć i posprzątać wewnątrz. Na miejscu powinny być wszystkie elementy wyposażenia dodatkowego, które były w momencie wydawania auta klientowi.

Oczywiście nie poniesiecie kosztów zużycia związanego z eksploatacją pojazdu jak np. delikatne odpryski od kamieni. W przypadku oklejenia auta  lub dokonania w nim stałych zmian,  również zostaniesz obciążony kosztami przywrócenia go do pierwotnego stanu. Dlatego też warto zawsze skonsultować to z firmą wynajmująca i uzyskać pisemną zgodę na daną zmianę – wówczas opłat unikniemy. Ponadto sprawdzić należy przebieg. Jeśli będzie on wyższy niż zakłada umowa, za każdy kilometr naliczona zostanie dodatkowa opłata.

Podsumowanie

To, ile kosztuje wynajem długoterminowy samochodu, uzależnione jest od kilku czynników. Długość umowy, wybrany model auta, czy usługi dodatkowe mają wpływ na ostateczną ratę. Dlatego też trudne jest określenie średniej ceny. Zamknąć można ją w przedziale od około tysiąca do kilku tysięcy złotych w zależności od segmentu auta – np. Toyotę Aygo można mieć  już od 800 zł miesięcznie z ubezpieczeniem i serwisem. Wynajem długoterminowy aut to jednak opcja, która ma wiele korzyści płynących z wygody tego rozwiązania oraz braku brania na siebie ryzyka utraty wartości samochodu. Dzięki temu cieszy się coraz większą popularnością zarówno wśród osób fizycznych, jak i przedsiębiorców. Zobacz ofertę na wynajem długoterminowy i leasing w Ride4less! Dla naszych klientów mamy świetne auta z segmentu premium w atrakcyjnych cenach.

Polecane posty